תכנון אדריכלי לבית פרטי

תכנון אדריכלי לבית פרטי – הבסיס לפרויקט מוצלח

פרויקט גדול כמו בניית בית פרטי מתחיל בתכנון קפדני ומקצועי.
תכנון טוב המתחשב בכל הפרמטרים ויודע "לצפות את הבלתי צפוי" – הוא המפתח לפרויקט מוצלח.

פרק התכנון של בית פרטי כולל מספר שלבים. ביצוע מקצועי ומדויק של השלבים יוביל לפרויקט מוצלח, שאיננו חורג בתקציב ומסתיים בזמן ולפי התוכנית.

שלב ראשוני – בדיקת היתכנות לבנייה
בישראל, בנייה של בית פרטי תיתכן רק בשטחים המיועדים לכך. יתכנו אתגרים נוספים כגון סוג הקרקע, מפגעים קרובים ועוד. לכן, השלב הראשון, הוא לבדוק האם הבנייה באזור המיועד בכלל אפשרית, מבחינת היתרים ומבחינת תנאי השטח.
לאחר בדיקת התב"ע וזכויות הבניה בנכס, יצא מודד על מנת למדוד את תווי המגרש ויגיש לאדריכל את המדידות המדויקות של השטח.

תכנון תקציב
התקציב בבניית בית פרטי כולל הרבה יותר מעלות 'בנייה למ"ר'. התקציב חייב לכלול בתוכו גם אישורים, מיסים והיטלים כולל מיסים מקומיים. פעמים רבות המע"מ לא מחושב כהלכה. יש להתחשב בבעלי מקצוע נלווים ועוד סעיפים רבים בתכנון התקציב שלא מופיעים תחת 'עלות בנייה למ"ר'.
רמת הגימור, גודל הבית, איכות החומרים ואפילו עיצוב הפנים – כולם נגזרת של התקציב המתוכנן, ולכן יש להכין תקציב בצורה קפדנית מאד.
מכיוון שפעמים רבות חלק מהתקציב מגיע מהלוואה, יש לייצר בהירות כמה שיותר גדולה. ככל שתכנון התקציב ייעשה ברמה קפדנית ומקצועית יותר, כך תוכלו להימנע מ"הפתעות" בהמשך הדרך.

הכנת התוכנית האדריכלית
בשלב הבא, האדריכל יכול לגשת להכנת התוכנית עצמה. ראשית יש להבין – מה הצרכים שלכם, מה הרצונות ומה החלומות שלכם. מה הסגנון שאתם רוצים לבית שלכם ומה התוכניות ארוכות הטווח שלכם.
לאחר שהאדריכל מבין את כל אלה הוא ניגש לתכנן תוכנית. בדרך כלל האדריכל מגיש כמה חלופות לבחירה, או לחלופין, מתחיל מגרסה ראשונית להערות אותה הוא משנה בהתאם להערותיכם.

בניית תוכנית הנדסית
כעת מגיע תורה של התוכנית ההנדסית. אלו בעצם הוראות טכניות לבנייה, המאושרות על ידי מהנדס –קונסטרוקטור. התוכנית ההנדסית כוללת פרטים כמו מספר העמודים ביסודות הבית, עומקם וכמות הברזל הנדרשת, היכן ישנן קורות תומכות ועוד. על פיה מתבצעת הבנייה בפועל (כתב כמויות).

רישוי
בסיום התהליך נוצרת סקיצה המתורגמת לגרמושקה (בשפה המקצועית) ואותה מגישים לוועדה המקומית ברשות הרלוונטית לקבלת היתר בניה.
קבלת ההיתר עלול לקחת זמן, תלוי ברשות ובתכנית עצמה שהוגשה. ככל שהתכנית תואמת את המותר לבנייה במגרש, ואינה חסרה בפרטים/ואו מסמכים – כך יתקבל ההיתר בזמן קצר יותר.

לאחר השלמת התוכנית וקבלת הרישוי – ניתן להתחיל בבנייה.
תכנון קפדני של התוכנית האדריכלית הוא לא משימה פשוטה. החל מתכנון התקציב ועד הרישוי. דרוש לכך ידע וניסיון על מנת להימנע מבעיות, חריגות תקציב, ועיכובים בהמשך.
חברת יוסיאןבילדינגס מעניקה מעטפת מלאה וכוללת, המתחילה בשלב בדיקת ההיתכנות ומסתיימת עם אישור האכלוס של הבית המוכן. החל מתכנית אדריכלית דרך ייצוג מול הרשויות ועד לקבלת מפתח, תוך התחייבות ללוחות זמנים ולתקציב המעוגן בהסכם.
השירות של יוסיאן בילדינגס כולל את כל שלבי התכנון, וליווי של אנשי מקצוע מהשורה הראשונה.