פיקוח בנייה וניהול פרויקטים

פיקוח בנייה וניהול פרויקטים – חלוקת תפקידים והקשר ביניהם

בניית בית פרטי היא פרויקט מורכב. כדי להגיע לסוף הפרויקט עם הבית שבאמת רציתם, על הפרויקט להיות מנוהל מתחילתו, ומפוקח לכל אורך העבודה.
שני תפקידי מפתח נושאים באחריות זו –מנהל הפרויקט ומפקח הבנייה.
במאמר זה נסקור את התפקיד של כל אחד מהם, את השילוב ואת הקשר ביניהם.

מנהל הפרויקט
למנהל הפרויקט יש אחריות על הפרויקט בכללותו, החל מהשלבים הבירוקרטיים, התכנון וההכנות, דרך האחריות על בטיחות האתר ועל העובדים בו, על לוחות הזמנים, על ניהול התקציב וועד לאישור הסופי.
מנהל הפרויקט חייב לראות את התמונה הגדולה, לתכנן קדימה ולוודא שהפרויקט עומד ביעדים שהוגדרו מראש. לצורך כך יש לתאם בין אנשי מקצוע רבים מתחומים שונים ולהיות כל הזמן "עם היד על הדופק" מפני שעיכוב בשלב אחד יכול להשפיע על כל השלבים אחריו.

מפקח הבנייה
מפקח הבנייה אחראי על בקרת האיכות בשטח. למפקח בנייה טוב יש ידע נרחב בכל אחד מהמקצועות המשתתפים בבנייה וכן את היכולת לקרוא ולהבין את התוכנית האדריכלית גם ברמה הוויזואלית וגם ברמה ההנדסית.
התפקיד החשוב והעיקרי של מפקח הבנייה הוא לוודא שהתוכנית האדריכלית מיושמת בפועל בשטח, בצורה מדויקת, טובה ואיכותית, תוך עמידה בכל התנאים והתקנים הנדרשים. אם רוצים לתרגם את תפקידו של מפקח הבנייה לשפת הרחוב, נאמר שתפקידו של מפקח הבנייה הוא: "לוודא שאף אחד לא מחפף…"
הנה כמה דוגמאות קטנות כדי להבין את תפקידו:
– בשלב יציקת היסודות, על מפקח הבנייה לוודא כי הקבלן השתמש במספיק ברזל ובגודל הנכון
– בשלב תשתית החשמל והאינסטלציה נבדק שימוש בחומרים איכותיים, מתאימים ותקניים
– בשלב הטיח מפקח הבנייה מוודא שהקיר אכן ישר ושהטייח לא עבד רק "עם העין"
– בשלב הריצוף מפקח הבנייה דואג לקווים ישרים ומקבילים, מינימום חיתוכים ורצף אחיד.
וכך, בכל שלב בבנייה יש למפקח הבנייה את האחריות לביצוע עבודה איכותית ותואמת לתוכנית.

הקשר בין מנהל הפרויקט למפקח הבנייה
לעיתים, נראה מהצד כאילו למנהל הפרויקט ולמפקח הבנייה אינטרסים מנוגדים. למשל – אם מפקח הבנייה גילה שקיר פנימי נבנה בסטייה של 10 ס"מ מהתוכנית, הוא ידרוש מהקבלן לפרק את הקיר ולבנות מחדש.
ההשפעה על הפרויקט תהיה שינוי בלו"ז, השפעה על בעלי מקצוע אחרים ואולי אף ויכוחים עם הקבלן על תוספת העבודה. את כל אלה יצטרך לפתור מנהל הפרויקט.
כמובן שבפועל, האינטרסים זהים ולכולם חשובה התוצאה הסופית שתהיה איכותית ותואמת לתוכנית.
תפקיד מפקח הבנייה בתור "האיש הרע" מוכר למנהל הפרויקט וחשיבותו ברורה.

ביוסיאן בילדינגס, על כל פרויקט קיים פיקוח משולב הכולל מנהל פרויקט, מפקח בניה ומהנדס – זאת על מנת להבטיח את איכות הבניה תוך הקפדה על הפרטים הקטנים. מנהל פרויקט ומפקח בנייה הינם בעלי ניסיון מקצועי עשיר, כאשר כל אחד מהם מכיר היטב ומבין את תפקידו. העבודה המשותפת מבטיחה הוצאה לפועל של התוכנית האדריכלית בצורה הטובה והאיכותית ביותר.