ניהול פרויקט בנייה

ניהול פרויקט בנייה היא מלאכה מורכבת הדורשת ניסיון, מקצועיות, אחריות, יכולת לראות את התמונה הגדולה והבנה עמוקה של כל התהליכים בפרויקט.
כל פרויקט בנייה זקוק לניהול טוב, בין אם מדובר ברב קומות או בבית פרטי. ניהול טוב של פרויקט בנייה אחראי בין היתר על כך שכל שלב מבין השלבים הרבים במהלך הבנייה יתבצע כהלכה לפני שעוברים לשלב הבא, מפני שטעויות שנעשו בשלבים המוקדמים ישפיעו על כל השלבים הלאה.

לניהול פרויקט בנייה ישנם כמה חלקים:

הכרה והבנה של התוכניות– על מנהל הפרויקט להכיר את התוכניות ולהבין אותן לעומק, וכן להבין את העדפותיו של הלקוח, והרעיון הגדול מאחורי התוכנית. על מנהל הפרויקט חלה האחריות להוציא לפועל את התוכנית בצורה מדויקת.

ניהול האתר– התפקיד המרכזי במסגרת ניהל האתר הוא לסיים את פרויקט הבנייה ללא נפגעים. יש לגדר את האתר כהלכה ולהקפיד שאינו מסוכן לציבור. בנוסף יש להקפיד על כל הוראות הבטיחות ולתאם את העבודה בין בעלי המקצוע השונים. באתר בו צריכים לעבוד זה לצד זה פועלים רבים, כלים כבדים, ציוד שמגיע ויוצא ברמה יומית וחומרים רבים, חלקם מסוכנים – זהו תיאום לא פשוט.

תזמון ותכנון חלקי הבנייה השונים– בניית בית מורכבת מעבודה של בעלי מקצוע רבים, לכל אחד עבודה שונה, ורובם חייבים לעבוד בצורה טורית, כלומר, אחד יכול להתחיל רק כשהאחר מסיים. לדוגמא: חשמל ואינסטלציה מתחילים רק אחרי סיום השלד, ואז טיח, ריצוף אחרי הטיח ותיקוני טיח רק אחרי שהרצף סיים את עבודתו.
בפרויקט שמנוהל כהלכה מתאמים מבעוד מועד עם בעלי המקצוע הרצויים, ומוודאים שהכל יהיה מוכן עבורם, אחרת או שנתפשר על בעל המקצוע שניקח (אנחנו לא רוצים את זה) או שניאלץ לחכות זמן רב עד שבעל המקצוע יתפנה וניצור עיכוב נגרר בלוח הזמנים. לכן, התזמון והתכנון חשובים כל כך.

בקרת איכות ועמידה בתקנים– למרות הבחירה בבעלי מקצוע טובים, יש תמיד לבקר את איכות העבודה, להעיר ולתקן במקרה הצורך. כמו כן, יש להקפיד שהכל נעשה לפי התקנים ועם כל האישורים הנדרשים אחרת לא ניתן יהיה לקבל אישור לאכלוס הבית.

כל אלה, הם על קצה המזלג החלקים בניהול פרויקט בנייה. כמובן שיש עוד המון עבודה ברמה יומיומית על מנת שהפרויקט יושלם בזמן ובהצלחה.

כיצד בוחרים חברה טובה לניהול פרויקט בנייה?

כעת, כשאתם מכירים את עיקרי הנושאים בניהול פרויקט בנייה, הקפידו לשאול את השאלות הנכונות –
• שאלו על תקנים, על רשיונות, על איכות החומרים, על זהות בעלי המקצוע
• בקשו המלצות וחפשו ברשת חוות דעת על החברה
• סעו לראות עבודות קודמות של החברה ובקשו לבקר באתר פעיל

כל אלה, יתנו לכם כלים לבחור מנהל טוב לפרויקט הבנייה שלכם, כי סיום מוצלח של פרויקט הבנייה מתחיל במציאת המנהל המתאים לפרויקט.

מזמינים אתכם לפגישת ייעוץ ביוסיאן בילדינגס.