כיצד מבצעים תכנון בית פרטי?

בית פרטי הוא חלומם של רבים, בין אם אלו זוגות צעירים שרק החלו את חייהם כמשפחה ובין אם אלו אנשים מבוגרים יותר, בעלי משפחה שגרים בבניין דירות בשכירות או בבית משלהם. לבית פרטי יש לא מעט יתרונות ואם הוא מתוכנן נכון, הוא יהיה בסיס מדהים לבני המשפחה.

אבל תכנון בית פרטי הוא מורכב, דורש סבלנות רבה וחשיבה על הכול. אז הנה קצת על תכנון של בית פרטי. קבלו טיפים איך לעשות את זה בצורה נכונה.

תכנון תקציב

בשלב זה תנסו להבין מה עומד לרשותכם וכמה אתם אמורים לגייס. לאחר שתדעו כמה כסף עומד לרשותכם, תדעו כמה משכנתא עליכם לקחת על מנת להגשים את החלום. יש לחשב את כל המיסים וההיטלים כגון היטל השבחה, היטל פיתוח, מס רכישה וכדומה.

בחירת המגרש

בחירת המגרש לא פחות חשובה מהתכנון עצמו. יש לבדוק בוועדה המקומית מהו התכנון באזור, האם לדוגמא אמור לקום ליד המגרש בניין גבוה, להיסלל כביש ראשי בסמוך לו או כל דבר אחר שיכול לפגוע משמעותית באיכות החיים. חשוב כמובן לבדוק גם את קווי הבנייה המותרים על פי התב"ע. וודאו שהנוף העתידי הוא מה שאתם רוצים לראות בכל יום מהסלון, החדר שלכם או כל חלל אחר בבית וקחו בחשבון את החזיתות של הבית, מה שרלוונטי בעיקר לניצול נכון של האנרגיה הטבעית כמו השמש והרוח.

הכנת פרוגרמה של הבית

פרוגרמה מגדירה במדויק את הצרכים שלכם בבית. מהן הדרישות העיצוביות שלכם, כמה חדרים יהיו, מה גודל הסלון, הקרבה למטבח וכו. תצטרכו לבחור אדריכל על מנת שיסייע לכם וישאל את כל השאלות הנכונות, ובסופו של דבר הוא יגיש לוועדה המקומית את כל המידע התכנוני על מנת שהוועדה תאשר את הבנייה.

הכנת סקיצות

האדריכל יכין כמה סקיצות של תכנון הבית, אתם תקבלו את הסקיצות הללו ותתחילו לקבל תמונה של מה שהולך להיות או במילים אחרות, איך שהבית שלכם עומד להיראות. אתם תבחרו את האופציה המועדפת עליכם ולאחר מכן יתחילו ה"שיופים" של התוכנית על מנת שהיא בסופו של דבר תהיה בדיוק מה שאתם רוצים וחולמים עליו.

מה חשוב לקחת בחשבון?

תכנון בית פרטי דורש תכנון של החללים הפנימיים במקביל לחללים החיצוניים. החללים הפנימיים מתחלקים לפרטיים ולציבוריים, כשהציבוריים הם המטבח, הסלון, שירותי האורחים ופינת האוכל והפרטיים הם חדר הארונות, חדרי השירותים וחדרי השינה.  צריך לקחת בחשבון שהשפה העיצובית צריכה להיות אחת, בין החלל החיצוני והפנימי.

בניית בית פרטי היא לא דבר של מה בכך, היא דורשת לא מעט משאבים ומאמצים. תכנון נכון והתייעצות עם אנשי המקצוע הטובים ביותר יבטיחו את התוצאה הרצויה שהיא הגשמת החלום.