כיצד בוחרים קבלן לבית פרטי?

בחירת קבלן לבניית בית פרטי היא אחת מההחלטות המרכזיות בפרויקט, שתשפיע רבות על התנהלות הפרויקט בהמשך הדרך.

מושגים בסיסיים

לפני שנסביר איך לבחור קבלן, עלינו להבחין בין כמה סוגים של קבלנים וכמה מושגים שחשוב להבין:

שלד– השלד של הבית הוא כל חלקי הבסיס של הבית שמטרתם לשאת את משקל הבית – החל מהכלונסאות, דרך משטח הבטון, הקורות התומכות והתקרה.

קבלן שלד– הקבלן האחראי על בניית השלד.

עבודות גמר– כל העבודות המתבצעות מסיום השלד ועד השלמת הבית.

קבלן גמר– קבלן האחראי על כל עבודות הגמר.

חברה קבלנית או חברה יזמית– חברה הלוקחת אחריות על מספר שלבים בתהליך הבנייה, ישנן חברות הלוקחות אחריות רק על שלב השלד והגמר, וישנן חברות הלוקחות אחריות על שלבים נוספים בתהליך. יוסיאן בילדינגס לדוגמא, אחראית על כל שלבי התהליך כולל הייעוץ הראשוני, התכנון ההיתרים כל שלבי הבנייה והאישורים הסופיים.

במאמר זה נתייחס גם לקבלן השלד, גם לקבלן הגמר וגם לחברה היזמית בתור "קבלן", פשוט מפני שהכללים הבאים חלים על כולם באותה מידה.

אז איך בוחרים קבלן לפרויקט בניית בית פרטי?

אלו הדברים שאתם צריכים לשים בבחירת קבלן:

קבלן רשום

על מנת לאשר את הבית, על הקבלן להיות קבלן רשום, אחרת לא בסמכותו לחתום על התוכניות עבור הרשויות. ישנם בישראל קבלנים רבים המציגים את עצמם כקבלנים אך בפועל אינם קבלנים רשומים. זהו תנאי בסיסי.

תקשורת טובה עם הקבלן

הקבלן הולך להיות אחראי על חלק נכבד בפרויקט גדול ויקר. ללא תקשורת טובה ויחסי אמון מובטח לכם תסכול, עוגמת נפש והפסדים. לכו עם "תחושת הבטן" שלכם במקרה הזה, ואל תמשיכו עם קבלן שאתם לא חשים אתו בנוח.

מקצועיות

המקצועיות של הקבלן באה לידי ביטוי בהוצאה לפועל של התוכנית בדיוק ובאיכות. וודאו שהקבלן מקצועי. אם אין לכם את הידע הדרוש כדי לבדוק את מקצועיותו של הקבלן, בקשו עזרה, אפילו במחיר של התייעצות בתשלום עם בעל מקצוע למשל מפקח בניה.

ניסיון ואמינות

שני פרמטרים חשובים מאד. קשה להסתמך רק על דברי הקבלן בנושא הזה, ולכן יש לבדוק אותם. הבדיקה של הניסיון והאמינות מתבצעת באותה צורה – חפשו המלצות, שאלו מי מכיר, ובמידה ואתם לא מוצאים, בקשו מהקבלן עצמו שיקשר אתכם ללקוחות שלו בעבר ובקשו לשוחח איתם.

בחירה נבונה של קבלן בניית בית פרטי תחסוך מכם זמן, כסף ועוגמת נפש.

היתרון הגדול בבחירה של חברה יזמית הוא היכולת לקבל ביקורות אמינות ולבדוק את תוצאות העבודה של החברה בעבר, בעוד שבמקרה של קבלן פרטי, לעיתים זה לא פשוט.